Nuri Turgut Adalı’nın Kendi ağzından: “Kısaca şöyle bir toparlamak istiyorum: Üç defa olmak üzere beş yıl temerküz kampında kaldım. 1961’de 15 yıla, 1982 yılında da üç yıla mahkum edilerek cezaevlerinde kaldım. Ad değiştirme kampanyasında cezaevindeydim. 1985’te cezaevinden çıkar çıkmaz yine Belene Ölüm Kampı’na gönderildim. Bir süre sonra Belene’den beni Vidin’e köye gönderdiler. Benden iki gün önce aynı köye gönderilmiş Allah’ın bir nimeti ve lûtfu olarak gördüğüm mücahit kardeşim ve oğlum Yusuf Türkoğlu ile orada tekrar buluştuk. Oradan serbest bırakılınca köyüme döndüm. Karakola günde iki defa imza vermek suretiyle yeni hayata başladım. Aniden verilen bir pasaportla 10.06.1989’da anavatana birkaç bavulla geldim.”.

 

NURİ TURGUT ADALI KİMDİR?

Nuri Turgut Adalı, 1922 yılında Bulgaristan’ın Kırcaali ilinin Kirkova ilçesinin Adaköy köyünde doğdu. Öğretmenlik ve yazarlık yapan Adalı’nın hayatının büyük kısmı hapishanede ve kamplarda geçti. 1989 yılında Bulgaristan’dan sınır dışı edilen Adalı Türkiye’ye sığındı. Dönemin Bulgaristan yönetimi tarafından baskı, şiddet ve sürgüne maruz kalan Nuri Turgut Adalı, 2004 yılında hayata veda etti.

 

BRTK Nuri Turgut Adalı’yı Andı

 

BRTK Nuri Turgut Adalı’yı ölümünün 13. yıldönümünde kabri başında andı. Adalı’nın doğum yeri olan Kırcaali ili Kirkovo belediyesi Ostrovets köyünde DOST Genel Başkanı sn. Lütvi Mestan ve genel başkan yardımcıları sn. Şabanali Ahmed, sn. Mehmed Hoca, Cebel Belediye Başkanı ve DOST YK üyesi sn. Bahri Ömer, DOST Bölgesel koordinatörü Ahmed Yusein ve Kırcaali ili tüm yerel teşkilat temsilcileri.  BRTK Genel Başkanı ve DOST YK üyesi sn. Zürfettin Hacıoğlu, BRTK Genel Sekreteri Sabri Mutlu, Yurtdışı Faaliyetlerinden Sorumlu Gnl Bşk Yrd’sı Nedim Dönmez ve Nuri Adalı’nın sevenleri ve unutmayanları hazır bulundu.

Anma töreninde ayrıca Filibe Başkonsolosluğu’ndan Konsolos sn. Volkan Tanyıldız’da yer aldı. Ayrıca Belene kampında sürgünde bulunan pek çok kişi de Adalı’yı kabri başında saygıyla andı.

BRTK yönetimi ile birlikte törene katılanlar arasında Adalı’nın oğlu Fikret Adalı ve torunları Şükran Adalı ile Vijdan Adalı da vardı.

DOST Kirkovo bölge başkanı sn. Ferdun Halil özgürlük, eşitlik ve hak savunucusu Adalı’nın hayatını anlattı.

1922 yılında Ostrovets köyünde dünyaya gelen Adalı ilk okulu Fotinovo’da tamamlamıştır. Ardından babası onu Şumnu’daki Erkek İmam Hatip Lisesi Nüvvab’a kaydetmiştir. Fakat ilerici düşüncelereri nedeniyle oradan kovulmuştur.

Adalı, komünist rejimi sırasında Bulgaristan’daki Türklerin hak ve özgürlüklerini savunan en önemli şahsiyetlerden biridir ve bu nedenle ömrünün 23 senesini suçu belirsiz nedenlerden dolayı Bulgar hapishanelerinde geçirmiştir. Adalı, ülkedeki müslümanların haklarının savunucusu olduğundan Bulgaristan’ın Nelson Mandelası olarak da anılmaktadır. Ölümünden sonra Adalı’ya devlet tarafından Sivil Hizmet Nişanı’na laik görülmüştür.

Adalı’nın kabri başında kendisine ait iki şiir okundu ve dualar edildi.