Başkan yardımcılığını yaptığım Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu; genel merkezi tam bir medeniyet şehri, Balkanlıların başkenti olan yeşil Bursa’da.          Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı 2014 Mayısında yapılan Genel Kurul Delegelerinin teveccühü ile seçilen Zürfettin Hacıoğlu. 9 Temmuz 2017 Pazar günü Bursa’da Yıldırım Belediyesinin Barış Manço Kültür Merkezinde yapılan Genel Kurulda ikinci defa Genel Başkanlığa seçildi.

2014 Yılında Genel Kurul tarafından Onursal Başkan seçilen Turan Gençoğlu liderliğinde kurulan Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu 2005 yılında aynı amacı taşıyan derneklerin bölgesel çalışmalarının yurt sathında bütünleşmesi daha güçlü ses getirecek hale gelmesi için bir üst kuruluşa ihtiyaç duyulmuş önce federasyonlar daha sonra konfederasyon kurulmuştur. Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu oniki yaşına basmıştır. Çocukluk dönemini atlatmış ergenlik yani gelişme dönemine girmektedir.

Göçlerin devam ettiği günümüzde, bu günleri görüp böyle bir çatıyı kuranlara ne kadar teşekkür etsek azdır. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Çünkü gün geçtikçe büyüyen bu aile “KARDEF (Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu)’in de katılımıyla daha da büyümüştür. Her geçen gün yurt sathında genişleyen konfederasyonumuz, soydaşlarımızın sorunları yanında yurt dışındaki ülkelerde oluşabilecek insan hakları ihlallerini önceden hissedip ilgili makamları uyarma görevini de üstlenmiştir. Bunun için sadece yurt içinde değil yurt dışında da temsilcilikler oluşturmaktadır. Gerektiğinde; dünya kamuoyunu, uluslararası sivil toplum teşkilatlarını bilgilendirmeyi bazen de uyarmayı kendine görev bilmiştir.

Kimdir Turhan Gençoğlu? Neyi hedeflemiştir? Gelin hep birlikte kendi sözleriyle dinleyelim; “Babam Rahmetli Mümin Gençoğlu 1951 yılında anavatana göç etmiş çalışmış çabalamış önemli görevler üstlenmiş bir kişiydi. Geride bıraktıklarını hiç unutmamış onlarla sıcak bağlarını her zaman sıcak tutmuştur. Eskiye bağlılığı ve vefası onun en belirgin özelliklerinden di. 1980 li yıllarda Bulgaristan’da başlayan asimilasyon başta babam olmak üzere, ailemizi yaralamış ve hayatımızın bölünmez bir parçası haline gelmiştir. Bu olaylar babamla birlikte bizleri harekete geçirmiştir.

Merhum Babamın önderliğinde bizim gibi düşünenlerin bir araya gelmesiyle BAL-GÖÇ’ü kurduk. Bir olduğumuzu diri olduğumuzu göstermek için de yürüyüş ve açık hava toplantıları düzenledik.” Sayın Gençoğlu bir süre nefes aldıktan sonra devam ediyor; “Bu arada da hatırlayacağınız gibi 1989 yılında zorunlu göçte başlamıştı. O günlerin sıkıntılarını, çözüm için uğraşıları hep birlikte yaşamıştık. Başta hükümet erkanı bizlere çok yardımcı oldular. Bütün Türkiye birlik beraberlik ve dayanışma içindeydi.” “Bunlar yaşanırken bir çok ilde dernekler kuruldu. Bizler bunları bir çatı altında Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu çatısı altında topladık.”

“Kısa zamanda 32 ilde, 6 Federasyon ve 106 dernekten oluşan B.R.G.K.’yı (Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu) oluşturduk. 2014 Genel Kuruluna kadar bu çalışmalarım bir fiil devam etti. Şimdi Onursal başkan olarak aynı şevk ve heyecanla çalışmalara devam ediyorum. Babamın hayali olan Büyük aile tablosunu oluşturduğumuz için bahtiyarım.”

“Bu güne kadar hizmeti geçen tüm dava arkadaşlarıma, devlet büyüklerimize, yardımını esirgemeyen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım.” Diyerek kısaca bu hareketin ortaya çıkışını, amacını ve yaptıklarını anlatıverdi.

Peki Gençoğlu’ndan Konfederasyon Başkanlığını devralan Zülfettin Hacıoğlu Kimdi?

Bunları bilmezsek B.R.T.K.’nın geleceğine yön veremeyiz. Başta bilmemiz gereken birlik ve beraberliğin kalesidir BRTK. 1989 yılında başlayan zorunlu göçte Anavatan’a gelmiş, Sakarya’ya yerleşmiş, çeşitli kurumlarda ziraat teknikeri olarak çalışmış, Ferizli’de Bal Göç’ün şubesini kurarak göçmenlerin sorunlarını yetkili makamlarla birlikte çözmeye çalışmış. Ferizli de Belediye Meclis Üyeliğine seçilmiş.

Sakarya Şube Başkanlığı arkasından Edirne Balkan Rumeli Federasyonu kurucu başkanlığını beş yıl yapmış. 2014 yılında Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu genel başkanlığı görevine gelmiş. Daha önce Konfederasyon yönetiminde almış olduğu görevlerin ışığında Türkiye ile Balkanlar arasında bir köprü kurmaya çalışmış bunda da kısmi olarak başarılı olmuş.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanlığı yaparken gelen teklif üzerine Bulgaristan’da kurulan Dost partisi Yönetim kurulunda görev aldı. Başarını sırrını kendisine sorduğumuzda Hacıoğlu şöyle dedi: “Bugüne kadar yaptığım sosyal hayatımda her zaman güvenilir ve aktif hedefleri olan arkadaşlarımı seçmeye çalıştım. Ve her zamanda paylaşımcı oldum. Bundan sonrada aynen bugüne kadar yaşadığım tecrübelerimi gençlerimize öğretmek ve onları da mutlaka bir dernekte, sosyal hayatın içinde olmalarını bekliyoruz.  Bizlerin kapıları gençlerimize her zaman açıktır. Yeter ki çevrelerine duyarlı olsunlar, korkmasınlar, bu kuraldır. Sorunlar dünde vardı yarında olacaktır” dedi.

Yukarıda kısaca tanıtmaya çalıştığım başkanlarımdan ve bu güne kadar yönetim kurulunda görev alanlardan Allah razı olsun.

Gelelim Genel Kurulumuza, Balkan ve Rumeli Türklerinin en kalabalık olduğu il olan 2 milyon nüfuslu Bursa’nın Yıldırım ilçesi sınırlarında bulunan Barış Manco Kültür Merkezinde yapılan 5. Olağan Genel Kurulda Zürfeddin Hacıoğlu yeniden başkan seçildi.

9 Temmuz 2017 Pazar günü Bursa Yıldırım Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezinda gerçekleşen Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu 5. Olğan Genel Kurulu seçimi için 9 Federasyondan 245 delegeden 146 sı oy kullanmak için Bursa ya geldi.

Barış Manço Kültür Merkezinde saat: 13.00 da başlayan Olağan Genel Kuruluna; Adana’dan Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu, Edirne’den Edirne Balkan Rumeli Federasyonu, Sakarya’dan; Sakarya Dış Türkler, Akraba Toplulukları Federasyonu katılırken, Bursa’dan BGF (Balkan Türkleri Federasyonu), İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu, Ege Balkan Rumeli Dernekleri Federasyonu, Eskişehir Muhacir Dernekleri Federasyonu, İstanbul Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu, İzmir’den Ege Balkan Türkleri Federasyonu yöneticileri ve genel kurul delegeleri katıldılar.

Seçim öncesi delegelerin önergesi ile divan başkanlığına Bursa Balgöç Başkanlarından Prof Dr. Emin Balkan seçildi. Emin Balkan gündem maddelerini okuduktan sonra hazirunu genel kurul toplantısı öncesi Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı söylemek üzeri davet etti.

Birlik beraberliğin önemine vurgu yapılan genel kurul konuşmalarına Onursal Başkan Turan Gençoğlu, BRTK Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, Bursa milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Osmangazi Belediye başkanı Mustafa Dündar ve Yıldırım Belediye başkan yardımcısı Şemsettin Hacıoğlu kongreyi yakından takip eden siyasiler oldular. Balkan ve Rumeli Türklerinin en yakını olan Çalışma Bakanı Müezzinoğlu kongreye mesaj gönderirken AKP ve CHP Bursa Milletvekilleri de Kongreye katılanlar arasındaydılar.

Konuşmacılar birlik beraberliğin yanında dünya üzerinde Türk ve Müslüman üzerinde oynanan oyunlara dikkat çektiler.

Delegelerin 3 aday çıkacağı beklentisi Onursal Başkanın konuşmasından sonra ve tek adaylı seçim konusunda ricada bulunmasının etkili olduğu sadece daha önceki başkan olan Zürfeddin Hacıoğlunun yeniden adaylık başvurusu yapması sonunda tek adaylı gidilen seçimde yeniden Zürfeddin Hacıoğlu Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonunu Başkanı olarak seçildi.

Aynı listede yer alan Yönetim Kurulu; Zürfettin Hacıoğlu, Mükremin Duygun, Hüseyin Kocaman, Sabri Mutlu, Nedim Dönmez, İsmail Koca, Vahap Savaşan, İbrahim Dönertaş, Ali Sert, Ahmet Kara, Naci Kıral, Besim Boncuk, Aziz Sağıroğlu, Sezai Onaran, Seyfettin Çalışkan, Hüseyin Vatansever, Medat Şenay, Erol Ulu, Abdurrahman Demirdak, İbrahim Tarancı, Mustafa Kader, Mehmet Eraydın, Bahattin Kılıç Ve Denetim Kurulu’na Doç. Cengiz Dane, Erdinç Bilaloğlu, Recep Demir, Aysel Kökten, Bener Muratoğlu seçildiler.

Çeşitli tartışmaların yaşandığı genel kurul her şeye rağmen verilen birlik beraberlik mesajlarıyla son buldu. Bundan sonrası yönetime seçilen arkadaşların başarılı çalışmalarına bağlı. İyi bir yönetim sergilenirse büyümeye devam edeceğiz. Kötü bir yönetim sergilemek bir hakkımız yok.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonunun 9 Temmuzda yapılan genel kuruluna katılan her kese teşekkürler.

Ne Mutlu Türküm Diyene