TURHAN GENÇOĞLU Kimdir

15.11.1955 tarihinde Bursa’da doğan Turhan Gençoğlu ilk, orta ve lise öğrenimini Bursa’da yaptıktan sonra yüksek öğrenimini Leicester - İngiltere’de tamamlamış ayrıca İşletme Mastırı yapmıştır.

Çok iyi İngilizce, orta derecede İtalyanca ve Arapça bilmektedir.

Turhan Gençoğlu bünyesinde Penguen Gıda San. A.Ş. Penguen Pazarlama A.Ş. , Bursa Haber Gazetesi , Radyovizyon 98.2 , Hakimiyet LTD Şirketi (Matbaa Yayın ve Basım Evi) , Penkon Gıda Sanayi A.Ş. (Meyve Suyu ) , Mek Tütün A.Ş. ve Morsan Tekstil Sanayi A.Ş. bulunan “ GENÇOĞLU HOLDİNG A.Ş. “ ‘nin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.

GENÇOĞLU HOLDİNG A.Ş. bünyesinde bulunan Penguen Gıda Sanayi A.Ş. Gıda sektörü bazında 1994 ve 2001 yıllarında en çok ihracatı gerçekleştirerek ödüller almıştır.

Çok yönlü sosyal faaliyetlerde bulunan Turhan Gençoğlu, TUSİAD, TUGIİAD, BUSİAD, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi, BUSEB (Bursa Serbest Bölge) Yönetim Kurulu, Avrupa Birliği Üyeliklerinde ve 1989 yılında Bursaspor As Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Ayrıca Bulgaristan’da yaşanan ve birçok sorunların çıkmasına neden olan zorunlu göçle sonuçlanan dönemde Babası Bursa Eski Milletvekili Merhum Mümin Gençoğlu tarafından 1985 yılında kurulan ve bugün Türkiye ile Bulgaristan arasında kurulu dostluk köprüsünün baş mimarı olarak adlandırılan BAL-GÖÇ (Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Dermeği) ’nin Genel Başkanlığını 1995 yılından itibaren yürüten Turhan Gençoğlu, ayrıca Bursa BAL-GÖÇ, İzmir BAL-GÖÇ, İzmir BALTÜRK ve şubelerini içine alan BGF ( Balkan ve Rumeli Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu ) Genel Başkanı ve daha sonra da (B.R.G.K) Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Genel Başkanı seçilmiştir.

2001 yılında Türkiye’ de yılın işadamı seçilen Gençoğlu, 2005 yılı Eylül ayında Birleşmiş Milletler (BM) Sivil Toplum Örgütleri adına Türkiye ulusal koordinatörü seçilmiştir. Gençoğlu görevini BM Ekonomik ve Sosyal İşler Departmanı’ ndan BGF’ nin sivil toplum örgütleri kesimini güçlendirilmedeki liderliği, Milenyum Kalkınma Hedefleri’ nin (MDG) gerçekleştirilmesine katkısının değer görülmesi ile almıştır.

Halen 32 İlde örgütlenerek 8 Federasyon ve 136 dernekten oluşan (B.R.G.K) Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Genel Başkanlığını yürütmektedir.

Eşi Nilgün Gençoğlu ile 1987 yılından beri evli, Mümin ve Alihan adında iki erkek, Nilhan adında bir kız çocuk babasıdır.

jQuery First Visit Popup Demo