Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu Dünyada Türk Gücünü Duyuran Güreşçi “Koca Yusuf”ları Çoğaltmalıyız Dedi.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu ve Beraberinde Genel sekreter genel başkan yardımcıları yönetim kurulu üyeleri ve Türkiye’den çeşitli illerden çok sayıda özel otobüslerle gelen vatandaşlarda katıldı.

Şumnu Şeytancık karalar köyünde Adana Büyükşehir Belediyesi Tarafından yaptırılan   Dünyada  Türklerin gücünü gösteren Koca Yusuf’un evinin bahçesin de düzenlenen 5. anma törenlerine  TC Burgaz Başkonsolosu Niyazi  Evren Akyol  ve Türkiye’den gelen Güreş ağaları  ve diğer davetliler katıldı.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu yaptığı konuşmada “Sayın Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Hüseyin Sözlünün talimatları ile birlikte Konfederasyonumuzun Yurt Dışı Teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan yardımcımız Mükremin Duygun’a ve diğer emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

“Dünyada zor şartlar altında Yurt dışına sadece elinde kıspeti ve birde hasırdan yapılan zembili ile Amerika’ya ve diğer dış ülkeler de yaptığı güreşlerde rakiplerini tek tek yenerek Tün dünyaya Türklerin gücünü göstermiş ve zamanında Balkanlarda ve tüm dünyada yaşayan Türk Milletinin gurur kaynağı olmuştur.”  diye belirtti Konfederasyonu Genel Başkanı Hacıoğlu.

Burgaz Başkonsolosu Niyazi Evren Akyol da konuşmasında: “Koca Yusuf ata sporumuz güreşi çok güzel oyunlar ve gücüyle Dünyada kendisini ispat etmiş sesini duyurmuştur.  Bugün Kırkpınar’da ve diğer illerde düzenlenen yağlı pehlivan güreşlerindeki genç kardeşlerimizin de her zaman saygı ile eğildikleri örnek aldıkları Koca Yusuf’un Müzesinin yapımında ve Meydanda Güreşlerin tertiplenmesinde misafirleri en iyi şekilde ağırlayan Belediye Başkanımıza ve ekipteki arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Bizlerde konsolosluk olarak her zaman soydaşlarımıza desteğimiz devam edecektir” dedi.

 

Nuri Turgut Adalı’nın Kendi ağzından: “Kısaca şöyle bir toparlamak istiyorum: Üç defa olmak üzere beş yıl temerküz kampında kaldım. 1961’de 15 yıla, 1982 yılında da üç yıla mahkum edilerek cezaevlerinde kaldım. Ad değiştirme kampanyasında cezaevindeydim. 1985’te cezaevinden çıkar çıkmaz yine Belene Ölüm Kampı’na gönderildim. Bir süre sonra Belene’den beni Vidin’e köye gönderdiler. Benden iki gün önce aynı köye gönderilmiş Allah’ın bir nimeti ve lûtfu olarak gördüğüm mücahit kardeşim ve oğlum Yusuf Türkoğlu ile orada tekrar buluştuk. Oradan serbest bırakılınca köyüme döndüm. Karakola günde iki defa imza vermek suretiyle yeni hayata başladım. Aniden verilen bir pasaportla 10.06.1989’da anavatana birkaç bavulla geldim.”.

 

NURİ TURGUT ADALI KİMDİR?

Nuri Turgut Adalı, 1922 yılında Bulgaristan’ın Kırcaali ilinin Kirkova ilçesinin Adaköy köyünde doğdu. Öğretmenlik ve yazarlık yapan Adalı’nın hayatının büyük kısmı hapishanede ve kamplarda geçti. 1989 yılında Bulgaristan’dan sınır dışı edilen Adalı Türkiye’ye sığındı. Dönemin Bulgaristan yönetimi tarafından baskı, şiddet ve sürgüne maruz kalan Nuri Turgut Adalı, 2004 yılında hayata veda etti.

 

BRTK Nuri Turgut Adalı’yı Andı

 

BRTK Nuri Turgut Adalı’yı ölümünün 13. yıldönümünde kabri başında andı. Adalı’nın doğum yeri olan Kırcaali ili Kirkovo belediyesi Ostrovets köyünde DOST Genel Başkanı sn. Lütvi Mestan ve genel başkan yardımcıları sn. Şabanali Ahmed, sn. Mehmed Hoca, Cebel Belediye Başkanı ve DOST YK üyesi sn. Bahri Ömer, DOST Bölgesel koordinatörü Ahmed Yusein ve Kırcaali ili tüm yerel teşkilat temsilcileri.  BRTK Genel Başkanı ve DOST YK üyesi sn. Zürfettin Hacıoğlu, BRTK Genel Sekreteri Sabri Mutlu, Yurtdışı Faaliyetlerinden Sorumlu Gnl Bşk Yrd’sı Nedim Dönmez ve Nuri Adalı’nın sevenleri ve unutmayanları hazır bulundu.

Anma töreninde ayrıca Filibe Başkonsolosluğu’ndan Konsolos sn. Volkan Tanyıldız’da yer aldı. Ayrıca Belene kampında sürgünde bulunan pek çok kişi de Adalı’yı kabri başında saygıyla andı.

BRTK yönetimi ile birlikte törene katılanlar arasında Adalı’nın oğlu Fikret Adalı ve torunları Şükran Adalı ile Vijdan Adalı da vardı.

DOST Kirkovo bölge başkanı sn. Ferdun Halil özgürlük, eşitlik ve hak savunucusu Adalı’nın hayatını anlattı.

1922 yılında Ostrovets köyünde dünyaya gelen Adalı ilk okulu Fotinovo’da tamamlamıştır. Ardından babası onu Şumnu’daki Erkek İmam Hatip Lisesi Nüvvab’a kaydetmiştir. Fakat ilerici düşüncelereri nedeniyle oradan kovulmuştur.

Adalı, komünist rejimi sırasında Bulgaristan’daki Türklerin hak ve özgürlüklerini savunan en önemli şahsiyetlerden biridir ve bu nedenle ömrünün 23 senesini suçu belirsiz nedenlerden dolayı Bulgar hapishanelerinde geçirmiştir. Adalı, ülkedeki müslümanların haklarının savunucusu olduğundan Bulgaristan’ın Nelson Mandelası olarak da anılmaktadır. Ölümünden sonra Adalı’ya devlet tarafından Sivil Hizmet Nişanı’na laik görülmüştür.

Adalı’nın kabri başında kendisine ait iki şiir okundu ve dualar edildi.

 

E V L A DI F A T İ H A N G E C E S İ.

BOR BELEDİYEMİZ VE BOR BALKAN TÜRKLERİ DERNEĞİMİZİN ORTAKLAŞA DÜZENLEMİŞ OLDUĞU ETKİNLİĞİMİZE TÜM HALKIMIZ DAVETLİDİR.

AYRICA ANKARA LOZAN MÜBADİLLERİ DERNEĞİMİZİN DAHA ÖNCE KIZILAY METRO İSTASYONUNDA SERGİLEDİKLERİ ”BİRİNCİ KUŞAK MÜBADİLLER FOTOĞRAFLARI”GÜN İÇERİSİNDE BOR GOSTİVAR PARKINDA SERGİLENECEKTİR.

TARİH=23.AĞUSTOS 2017.
YER =GOSTİVAR PARKI.SAAT.14.00
YER =KAYABAŞI PARK. SAAT.21.00.
BOR-NİĞDE..

DAVETLİSİNİZ..

5.Koca Yusuf Yağlı Güreşlerine Davetlisiniz…
Tarih: 20 Ağustos Pazar Saat 11:00
Yer: Karalar Köyü – Şeytancık – Şumnu -Bulgaristan

Balkan Rumeli Türkleri Yeniden Yapılanıyor.

Balkan Rumeli Türkleri kan tazeleyerek, gücüne güç kattı.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) Yönetim Kurulu, yeni döneminde sil baştan yapılanarak gücüne güç katacak. Yeni dönemde  bir danışma kurulu oluşturacaklarını ve yurt dışı temsilcilikler açacaklarını belirten BRTK Başkanı Hacıoğlu, son genel kurul seçimlerine yönelik eleştirilere de sert bir şekilde cevap verdi.

Bir süre önce genel kurul yaparak güç tazeleyen Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) Yönetim Kurulu Bursa BRTK Genel Merkezi’nde ilk toplantısını gerçekleştirdi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen yönetim kurulu üyelerini coşkulu katılımı ile gerçekleştirilen ilk toplantıda soydaş camia adına önemli kararlar alındı. Balkanlar ve anavatan Türkiye’de yaşamını sürdüren soydaşlara güç birliği çağrısında bulunan  BRTK Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, “Balkanlardan göç etmiş soydaşların kurduğu 236 göçmen derneğini temsil eden ve 10 federasyonu bünyesinde barındıran Rumeli Balkan Türkleri Konfederasyonu’nu bu dönemde sil baştan yapılandıracağız. Aramıza yeni katılan ve 14 derneği temsil eden Samsun merkezli Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu (KARDEF)  ile de daha da fazla güçleneceğimize inancım tam” dedi.

DANIŞMA KURULU VE YURTDIŞI TEMSİLCİLİKLER OLUŞTURULACAK
Yüzde 60 oranında değişime uğrayan Konfederasyon Yönetim Kurulu’ ndaki yapılanmanın bununla sınırlı kalmayacağını belirten Hacıoğlu, “Ülke çapında kendi mesleki hayatlarında başarılı olmuş siyasiler, bilim adamları, sendikacılar, iş adamlarımızdan oluşan geniş çaplı bir danışma kurulu kurmayı hedefliyoruz. Bu danışma kurulunun yönetim kuruluna tavsiyeleri olacaktır. Bizler de faaliyetlerimizin birçoğuna onların tavsiyesine göre yön vereceğiz. Büyük bir camiayız, biz bu camianın dinamiklerini hareketlendirmek durumundayız. Ayrıca Balkanlar’da yaşayan soydaşlarımızın sorunlarına yerinde dahil olmak amacıyla Balkan ülkelerinde temsilcilikler oluşturacağız.  Böylece kardeşlerimizin başına olumsuz bir şey geldiği zaman  gerek ülkemize ve gerekse uluslararası kamuoyuna en kısa sürede yansımasına katkı koyacağız” dedi.

HACIOĞLU,  REST ÇEKTİ
Hacıoğlu, Bulgaristan’ın Karalar köyünde bu yıl 5. düzenlenen yağlı güreş ve sportif faaliyetlere konfederasyon olarak katılma kararı aldıklarını da belirtirken son günlerde Bursa kamuoyunda tartışma konusu yapılan BRTK seçimlerine de değindi. Hacıoğlu:  “Bu camia çok büyük. Öyle bazılarının negatif, yanlış ve kendilerini merkeze koyarak yapacakları söylem ve davranışlarla zedelenmez. Biz seçimlerden bu yana olumlu tavrımızı sürdürüyoruz. Birleştirici, bütünleştirici bir duruş ve söylem bizim ana bakış açımız. Bizim bu duruşumuzu zayıflık zannedenler örgütlü gücümüzün büyüklüğü ve ağırlığı altında ezilirler. Bursa merkezli yapımızı başka bir ile taşıma diye bir derdimiz yok. Ancak şartlar BRTK Genel Merkezi’ni başka bir ile taşımamızı gerektirirse, bunu da yaparız. Kimse irademize set çekemez. Herkes bu camia için önemli ancak birilerini silmemiz ve kenara koymamız gerekiyorsa bunu da yaparız. Camiamızın iradesine kimse ipotek koyamaz. Bu dava kimsenin tekelinde değil. Herkes bunun bilinciyle davransın, konuşsun”

MÜCAHİTLER DE KATILDI
BRTK yönetim kurulu toplantısına 80’li yıllarda Bulgaristan’da zulme ve işkenceye uğramış, Belene toplama kampında tecritlerde kalmış, sürgün edilmiş soydaşların mücahitleri de katıldı. Türkiye’nin dörtbir yanından gelen Balkanlarda Adalet Halklar Kültür ve Dayanışma Derneği (BAHAD) üyeleri ö dönemde yaşadıkları zulmü BRTK yöneticilerine aktarırken BAHAD Genel Başkanı Şükrü Altay yaptığı açıklamada o karanlık yılların takipçisi olacaklarını ve haklarını hukuki zeminde alıncaya kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi. Bu konuda zulüm yıllarının sorumlularının cezalandırılması için Sofya İstinad Mahkemesi’ne dava açtıklarını söyleyen Altay tüm soydaşları 11 Eylül’de Sofya’da yapılacak duruşmaya destek olmaya davet etti. BRTK’ya da konuyu sahiplendikleri için teşekkür eden Altay’a sonuna kadar destek vereceklerini belirten Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, bu konuda da aktif bir tavır sergileyeceklerini belirterek açılan davanın takipçisi olacaklarını ve 11 Eylül’de Sofya’da olacaklarını vurguladı.

YÖNETİM KURULU GÖREV DAĞILIMI

Zürfettin Hacıoğlu’nun Genel Başkanlığında yeniden yapılanan Konfederasyonda;

Genel Sekreterliğe Sabri Mutlu,

Yurtdışı Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına Mükremin Duygun,

Genel Sekreter Yardımcılıklarına Ali Sert ve Aziz Sağıroğlu,

Genel Başkan Vekilliğine Seyfettin Çalışkan,

Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına Hüseyin Kocaman,

Basından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına Erol Ulu,

Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına İsmail Koca,

Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına Mehmet Eraydın,

Yurtdışı Faaliyetlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına Nedim Dönmez,

Kültürel İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına Naci Kıral,

Konfederasyon Muhasebe Sorumluluğuna Ahmet Kara,

Konfederasyon veznedarlığına Besim Boncuk,

Bölgesel Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılıklarına da Sezai Onaran, (Karadeniz),

Abdurrahman Demirdak (İç Anadolu),

İbrahim Tarancı (Trakya Marmara),

Hüseyin Vatansever (Balkan ülkeleri) getirilirken;

Medat Şenay, Mustafa Kader, Vahap Savaşan, Bahattin Kılıç ve İbrahim Dönertaş ise Yönetim Kurulu üyesi olarak görev aldı.

DENETİM KURULU GÖREV DAĞILIMI

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Denetleme Kurulu Üyeleri’ de kendi aralarında ilk toplantıyı yaparak görev dağılımını yapmıştır.

Recep Demir Denetleme Kurulu Başkanı

Aysel Kökten Üye

Bener Muratoğlu Üye

Cengiz Dane Üye

Erdinç Bilaloğlu Üye

Denetleme Kurulu olarak ilk denetlemelerini yaparak zorunlu defterlerin hukuki şekilde tutulduğu tespit edilmiştir.

Yüzde altmış oranında değişime uğrayan konfederasyon yönetim kurulu’ndaki arkadaşların çalışmaları üç yıl boyunca balkan camiasına hayırlı olacaktır inşallah.


Başkan yardımcılığını yaptığım Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu; genel merkezi tam bir medeniyet şehri, Balkanlıların başkenti olan yeşil Bursa’da.          Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı 2014 Mayısında yapılan Genel Kurul Delegelerinin teveccühü ile seçilen Zürfettin Hacıoğlu. 9 Temmuz 2017 Pazar günü Bursa’da Yıldırım Belediyesinin Barış Manço Kültür Merkezinde yapılan Genel Kurulda ikinci defa Genel Başkanlığa seçildi.

2014 Yılında Genel Kurul tarafından Onursal Başkan seçilen Turan Gençoğlu liderliğinde kurulan Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu 2005 yılında aynı amacı taşıyan derneklerin bölgesel çalışmalarının yurt sathında bütünleşmesi daha güçlü ses getirecek hale gelmesi için bir üst kuruluşa ihtiyaç duyulmuş önce federasyonlar daha sonra konfederasyon kurulmuştur. Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu oniki yaşına basmıştır. Çocukluk dönemini atlatmış ergenlik yani gelişme dönemine girmektedir.

Göçlerin devam ettiği günümüzde, bu günleri görüp böyle bir çatıyı kuranlara ne kadar teşekkür etsek azdır. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Çünkü gün geçtikçe büyüyen bu aile “KARDEF (Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu)’in de katılımıyla daha da büyümüştür. Her geçen gün yurt sathında genişleyen konfederasyonumuz, soydaşlarımızın sorunları yanında yurt dışındaki ülkelerde oluşabilecek insan hakları ihlallerini önceden hissedip ilgili makamları uyarma görevini de üstlenmiştir. Bunun için sadece yurt içinde değil yurt dışında da temsilcilikler oluşturmaktadır. Gerektiğinde; dünya kamuoyunu, uluslararası sivil toplum teşkilatlarını bilgilendirmeyi bazen de uyarmayı kendine görev bilmiştir.

Kimdir Turhan Gençoğlu? Neyi hedeflemiştir? Gelin hep birlikte kendi sözleriyle dinleyelim; “Babam Rahmetli Mümin Gençoğlu 1951 yılında anavatana göç etmiş çalışmış çabalamış önemli görevler üstlenmiş bir kişiydi. Geride bıraktıklarını hiç unutmamış onlarla sıcak bağlarını her zaman sıcak tutmuştur. Eskiye bağlılığı ve vefası onun en belirgin özelliklerinden di. 1980 li yıllarda Bulgaristan’da başlayan asimilasyon başta babam olmak üzere, ailemizi yaralamış ve hayatımızın bölünmez bir parçası haline gelmiştir. Bu olaylar babamla birlikte bizleri harekete geçirmiştir.

Merhum Babamın önderliğinde bizim gibi düşünenlerin bir araya gelmesiyle BAL-GÖÇ’ü kurduk. Bir olduğumuzu diri olduğumuzu göstermek için de yürüyüş ve açık hava toplantıları düzenledik.” Sayın Gençoğlu bir süre nefes aldıktan sonra devam ediyor; “Bu arada da hatırlayacağınız gibi 1989 yılında zorunlu göçte başlamıştı. O günlerin sıkıntılarını, çözüm için uğraşıları hep birlikte yaşamıştık. Başta hükümet erkanı bizlere çok yardımcı oldular. Bütün Türkiye birlik beraberlik ve dayanışma içindeydi.” “Bunlar yaşanırken bir çok ilde dernekler kuruldu. Bizler bunları bir çatı altında Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu çatısı altında topladık.”

“Kısa zamanda 32 ilde, 6 Federasyon ve 106 dernekten oluşan B.R.G.K.’yı (Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu) oluşturduk. 2014 Genel Kuruluna kadar bu çalışmalarım bir fiil devam etti. Şimdi Onursal başkan olarak aynı şevk ve heyecanla çalışmalara devam ediyorum. Babamın hayali olan Büyük aile tablosunu oluşturduğumuz için bahtiyarım.”

“Bu güne kadar hizmeti geçen tüm dava arkadaşlarıma, devlet büyüklerimize, yardımını esirgemeyen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım.” Diyerek kısaca bu hareketin ortaya çıkışını, amacını ve yaptıklarını anlatıverdi.

Peki Gençoğlu’ndan Konfederasyon Başkanlığını devralan Zülfettin Hacıoğlu Kimdi?

Bunları bilmezsek B.R.T.K.’nın geleceğine yön veremeyiz. Başta bilmemiz gereken birlik ve beraberliğin kalesidir BRTK. 1989 yılında başlayan zorunlu göçte Anavatan’a gelmiş, Sakarya’ya yerleşmiş, çeşitli kurumlarda ziraat teknikeri olarak çalışmış, Ferizli’de Bal Göç’ün şubesini kurarak göçmenlerin sorunlarını yetkili makamlarla birlikte çözmeye çalışmış. Ferizli de Belediye Meclis Üyeliğine seçilmiş.

Sakarya Şube Başkanlığı arkasından Edirne Balkan Rumeli Federasyonu kurucu başkanlığını beş yıl yapmış. 2014 yılında Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu genel başkanlığı görevine gelmiş. Daha önce Konfederasyon yönetiminde almış olduğu görevlerin ışığında Türkiye ile Balkanlar arasında bir köprü kurmaya çalışmış bunda da kısmi olarak başarılı olmuş.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanlığı yaparken gelen teklif üzerine Bulgaristan’da kurulan Dost partisi Yönetim kurulunda görev aldı. Başarını sırrını kendisine sorduğumuzda Hacıoğlu şöyle dedi: “Bugüne kadar yaptığım sosyal hayatımda her zaman güvenilir ve aktif hedefleri olan arkadaşlarımı seçmeye çalıştım. Ve her zamanda paylaşımcı oldum. Bundan sonrada aynen bugüne kadar yaşadığım tecrübelerimi gençlerimize öğretmek ve onları da mutlaka bir dernekte, sosyal hayatın içinde olmalarını bekliyoruz.  Bizlerin kapıları gençlerimize her zaman açıktır. Yeter ki çevrelerine duyarlı olsunlar, korkmasınlar, bu kuraldır. Sorunlar dünde vardı yarında olacaktır” dedi.

Yukarıda kısaca tanıtmaya çalıştığım başkanlarımdan ve bu güne kadar yönetim kurulunda görev alanlardan Allah razı olsun.

Gelelim Genel Kurulumuza, Balkan ve Rumeli Türklerinin en kalabalık olduğu il olan 2 milyon nüfuslu Bursa’nın Yıldırım ilçesi sınırlarında bulunan Barış Manco Kültür Merkezinde yapılan 5. Olağan Genel Kurulda Zürfeddin Hacıoğlu yeniden başkan seçildi.

9 Temmuz 2017 Pazar günü Bursa Yıldırım Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezinda gerçekleşen Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu 5. Olğan Genel Kurulu seçimi için 9 Federasyondan 245 delegeden 146 sı oy kullanmak için Bursa ya geldi.

Barış Manço Kültür Merkezinde saat: 13.00 da başlayan Olağan Genel Kuruluna; Adana’dan Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu, Edirne’den Edirne Balkan Rumeli Federasyonu, Sakarya’dan; Sakarya Dış Türkler, Akraba Toplulukları Federasyonu katılırken, Bursa’dan BGF (Balkan Türkleri Federasyonu), İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu, Ege Balkan Rumeli Dernekleri Federasyonu, Eskişehir Muhacir Dernekleri Federasyonu, İstanbul Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu, İzmir’den Ege Balkan Türkleri Federasyonu yöneticileri ve genel kurul delegeleri katıldılar.

Seçim öncesi delegelerin önergesi ile divan başkanlığına Bursa Balgöç Başkanlarından Prof Dr. Emin Balkan seçildi. Emin Balkan gündem maddelerini okuduktan sonra hazirunu genel kurul toplantısı öncesi Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı söylemek üzeri davet etti.

Birlik beraberliğin önemine vurgu yapılan genel kurul konuşmalarına Onursal Başkan Turan Gençoğlu, BRTK Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, Bursa milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Osmangazi Belediye başkanı Mustafa Dündar ve Yıldırım Belediye başkan yardımcısı Şemsettin Hacıoğlu kongreyi yakından takip eden siyasiler oldular. Balkan ve Rumeli Türklerinin en yakını olan Çalışma Bakanı Müezzinoğlu kongreye mesaj gönderirken AKP ve CHP Bursa Milletvekilleri de Kongreye katılanlar arasındaydılar.

Konuşmacılar birlik beraberliğin yanında dünya üzerinde Türk ve Müslüman üzerinde oynanan oyunlara dikkat çektiler.

Delegelerin 3 aday çıkacağı beklentisi Onursal Başkanın konuşmasından sonra ve tek adaylı seçim konusunda ricada bulunmasının etkili olduğu sadece daha önceki başkan olan Zürfeddin Hacıoğlunun yeniden adaylık başvurusu yapması sonunda tek adaylı gidilen seçimde yeniden Zürfeddin Hacıoğlu Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonunu Başkanı olarak seçildi.

Aynı listede yer alan Yönetim Kurulu; Zürfettin Hacıoğlu, Mükremin Duygun, Hüseyin Kocaman, Sabri Mutlu, Nedim Dönmez, İsmail Koca, Vahap Savaşan, İbrahim Dönertaş, Ali Sert, Ahmet Kara, Naci Kıral, Besim Boncuk, Aziz Sağıroğlu, Sezai Onaran, Seyfettin Çalışkan, Hüseyin Vatansever, Medat Şenay, Erol Ulu, Abdurrahman Demirdak, İbrahim Tarancı, Mustafa Kader, Mehmet Eraydın, Bahattin Kılıç Ve Denetim Kurulu’na Doç. Cengiz Dane, Erdinç Bilaloğlu, Recep Demir, Aysel Kökten, Bener Muratoğlu seçildiler.

Çeşitli tartışmaların yaşandığı genel kurul her şeye rağmen verilen birlik beraberlik mesajlarıyla son buldu. Bundan sonrası yönetime seçilen arkadaşların başarılı çalışmalarına bağlı. İyi bir yönetim sergilenirse büyümeye devam edeceğiz. Kötü bir yönetim sergilemek bir hakkımız yok.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonunun 9 Temmuzda yapılan genel kuruluna katılan her kese teşekkürler.

Ne Mutlu Türküm Diyene

Efsane Başkandan duygulandıran veda
‘Hakkınızı helal edin…’
Kurucu başkanlığının yanı sıra 3 dönemdir genel başkanlık görevini yürüttüğü Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu’na veda eden ve yaptığı konuşma ile duygusal anlar yaşatan Turhan Gençoğlu, tüm üyelerin ortak imzasıyla Onursal Başkan seçildi, ayakta alkışlandı.
Soydaşların yaşadığı büyük acının yılmaz savunucusu Babası merhum Mümün Gençoğlu’dan devraldığı bayrağı ; soydaşların menfaatleri için kararlı, nezaket sahibi, uzlaşıcı ve kucaklayıcı diplomasi ile önemli noktalara taşıyan Turhan Gençoğlu yaptığı konuşmada ”Ben, Bal-Göç’ün kuruluş aşamasında başladığım onurlu davada 30 yıla yakın süredir Bal-Göç, Federasyon, Konfederasyon Genel Başkanlıkları görevlerinde bulunmaktan; Doğup büyüdüğü topraklardan yalnızca Türk ve Müslüman olduğu için zülüm işkence ve soykırımla kopartılan, anavatanına göç etmek zorunda bırakılan, Türk ve Müslüman olmanın bedelini kanı ve malı ile ödeyip o toprakları terk etmeyen Aziz Türk Milletime, göçmen ve din kardeşlerimize hizmet etmekten onur duydum. Bugün de uzun süredir birlikte konfederasyonun yönetiminde birlikte çalıştığım değerli arkadaşım Zürfettin Hacıoğluna, bayrağı teslim etmekten memnunum. Yeni seçilen başkanımıza ve yönetim kuru arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada her zaman maddi ve manevi yönden destek vermeye hazırım” dedi
İlkler hep onun döneminde gerçekleşti 
Bugün 36 ilde 185 dernek ve 9 federasyon ve binlerce üyesi ile Türkiye’ de Balkanlar nezdinde en büyük sivil toplum örgütü olmanın haklı gururunu yaşayan Gençoğlu, balkanlarda yaşayan ve ülkemize göç eden soydaşların sorunlarının çözümü için önemli çalışmalara imza attı. Soydaşların, başta konut yapımları, emeklilik haklarının transferi, İkamet Tezkeresi olanların Vatandaşlığa alınması, Bulgaristan’da eğitim gören öğrencilerin, diploma denkliklerinin sağlanması, İsimlerin iadesi ve çifte vatandaşlık haklarının alınması, çifte vatandaşlık hakkına sahip olanların, Türkiye sınırları içinde oy kullanabilmeleri gibi daha birçok önemli sorun Turhan Gençoğlu’nun genel başkanlığı döneminde çözüldü.
Gençoğlu, yaptığı çalışmalarla hep ilklere imza attı. Birleşmiş Milletlerce tarihinde ilk defa Bursa’da yapılan toplantıda “ Ekonomik ve Sosyal Konsey Danışmanı “ ardından da “Birleşmiş Milletler Sivil Toplum Örgütleri Türkiye Ulusal Koordinatörü “ olmanın gururunu yaşadı.
Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu isminin Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu olarak değiştiği tarihi kongrede Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, unutulmaz hizmetlerinden dolayı Turhan Gençoğlu’na teşekkür plaketi takdim etti.
Höh ile ilişkilerimiz fevkalede
Kongreye katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray yaptığı konuşmada “Hak ve Özgürlükler partisinin(Höh)başarısı ile gurur duyuyoruz. 4 tane milletvekilini Avrupa Birliği parlementosuna gönderdi. Hükümetimiz bu parti kaybetsin diye başka parti kurdurdu. Bereket ki uyanık balkanlılar ve rumeliler ülke içindeki bu bölünme siyasetinin dış yansımasının önündeki oyuna gelmediler. Eğer bu gün o iş başarılı olsaydı işte o zaman Bulgaristan’daki asimilasyon politikası sonuna kadar başarıya ulaşırdı” dedi.
Çıray’ın konuşmasının ardından söz alan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç “Yıllardan beri Hak ve Özgürlükler Hareketi ile iyi ilişkiler içinde olduklarını ve bunu herkesin bildiğini kaydederek, “Sayın Çıray’ın söylediği kısmen doğrudur. Bulgaristan’da HÖH’e karşı o partiden ayrılan bir kısım milletvekili veya siyasetçi başka bir parti kurmuşlardır. Bunun ayıplanacak eleştirilecek, vatan düşmanlığı gibi gösterilecek bir tarafı var mı. Aynı şey Makedonya’da, Kosova’da, Batı Trakya’da da böyledir. Ahmet Doğan’ın Türkiye’ye karşı ilgisizliği, hükümetimize karşı kayıtsızlığı, oradaki yurttaşlarımızla ilişkileri eleştiri konusu olmuştur. HÖH yeni bir başkan seçti. Lütfü Mestan başkanlığında bu hareket devam ediyor ve bu yönetimle ilişkilerimiz fevkalade iyidir. Herkes bunu böyle duysun. Evet ama niye Ahmet Doğan değil de Lütfi Mestan diye sorarsanız, çok şey anlatırım ama burada değil. Dolayısıyla bizim birinci parti kadar milletvekili çıkaran bugüne kadar her hükümetle koalisyon ortağı olmuş, belediye başkanlıkları kazanmış Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin inşallah önümüzdeki dönemde de bir kardeş parti olarak hepsiyle iftihar edeceğiz. Hak ve Özgürlükler Hareketi ve onun arkasındayız” dedi.
Hacıoğlu: “Her nerede Balkan Türkü var ise mutlaka onlara ulaşacağız” 
Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanı seçilen Zürfettin Hacıoğlu “Genel başkanımız sadece resmiyette başkanlığı bırakıyor bize. Konfederasyonumuzun kurucusu ve onursal başkanıdır. Kendisinin tecrübelerinden bilgilerinden dünya ve iş dünyasından her zaman bilgi alabiceğimiz kapısına açacağımız ilk büyüğümüzdür. Kendilerine Allah’tan sağlık mutluluklar diliyorum. Her nerede Balkan Türkü var ise mutlaka onlara ulaşacağız ve Balkan ülkelerindeki Türk STK’ larla daha da yakın ilişki kuracağız” ifadelerini kullandı.
Törene Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, CHP Bursa milletvekilleri Turhan Tayan, Sena Kaleli, Kemal Ekinci, AKP Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, AKP İl Başkanı Cemalettin Torun, CHP İl Başkanı Metin Çelik, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdulah Karadağ, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Hak ve Özgürlükler Partisi Kırcaali Milletvekili Erdinç Hayrulla, Mestanlı Belediye Başkanı Akif Akif ile çok sayıda dernek temsicisi katıldı.
Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonunda Görev Dağılımı Yapıldı
Zürfettin Hacıoğlu Genel Başkan
Doç. Dr. Yüksel Özkan Genel Başkan Vekili
Sabri Mutlu Genel Sekreter
Besim Boncuk Genel Sekreter Yardımcısı
Rıfat Yağcı Genel Sekreter Yardımcısı
Mukremin Duygun Teşkilatlanmadan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
İzzet Altuntaş Basın ve Yayından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
Şaban Kaludra Sosyal İşlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
Av. Zihni Çalışkan Hukuk İşlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
İbrahim Dönertaş Yurtdışı Faaliyetlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
Hüseyin Kocaman Kültürel İşlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
Mümin Şentürk Muhasip
Olcay Özgür Muhasip Yardımcısı
Naci Kıral Veznedar
Necati Yılmaz Veznedar Yardımcısı
Süleyman Pehlivanoglu Yönetim Kurulu Üyesi
Vahap Savaşan Yönetim Kurulu Üyesi
Burhanettin Çalışkan Yönetim Kurulu Üyesi
Selçuk Kutsatar Yönetim Kurulu Üyesi
Tevfik Keskin Yönetim Kurulu Üyesi
Recep Demir Yönetim Kurulu Üyesi
Atalay Özer Yönetim Kurulu Üyesi
Nejat Yılmaz Yönetim Kurulu Üyesi

Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Genel Başkanı Sayın Turhan GENÇOĞLU 17.12.2008 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Faruk ÇELİK’i ziyaret etti.

Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Genel Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri Maliye Bakanı Sn. Kemal Unakıtan’ı ziyaret etti.