Balkan Şehitlerinin Ege Bölgesinde de hatıra Ormanı olacak Ege Balkan Türkleri Federasyonu yönetimi olarak, Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Sayın; Prof. Dr. Ahmet Kemal ÇELEBİ Hocamızı makamında ziyaret ettik.

Celal Bayar Üniversitesi Muradiye Yerleşkesi MANİSA da bin Ağaçlık Balkan Şehitleri Hatıra Ormanı yapıyoruz.

Federasyonu muza ağaç dikme yerini tahsis eden Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Sayın; Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi Hocamızı Teşekkür ederiz. Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Camiasına Hayırlı Olsun .

Bu vesileyle tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

İzmir den Selamlar

Hüseyin KOCAMAN

Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır…
Gazi Mustafa Kemal Atatürk
 
Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgi, saygı, minnetle ve özlemle anıyoruz.
Mekanın cennet olsun Atam.
Allah rahmet eylesin, kabrin nur ile dolsun.

Karadeniz’deki Balkan Türklerinin Temsil Etmek İçin Samsun’da Kurulan KARDEF(Kardeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu), BRTK (Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu)’na katıldı.

Samsun merkezli kurulmuş olan ve Karadeniz Bölgesi’ndeki tüm Rumeli-Balkan kökenli derneklerini çatısı altında toplayan Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu, Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu’na asil üye olarak kabul edildi.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanı Zürfeddin Hacıoğlu: “BRTK (Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu) 9 temmuz 2017 tarihinde yapılan 5 olağan Genel Kurulun’unda; BRTK Yönetim Kuruluna vermiş olduğu yetkiye dayanarak, BRTK yönetim kurulu Temmuz ayındaki ilk toplantısında Samsun Merkezli kurulmuş olan ve Karadeniz Bölgesindeki tüm derneklerimizi çatısı altında toplayabileceğine inandığımız; KARDEF’i (Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu’nu) asil üyeliğe kabulüne karar almıştır.” dedi

Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen güz dönemi toplantısı, Samsun Şehir Kulübünde gerçekleştirildi. Toplantıya Samsun’un yanı sıra Giresun, Sinop, Amasya, Tokat il ve ilçelerinden 18 derneğin yönetim kurulu üyeleri ve delegeleri katıldı.

“AMACIMIZ BAĞIN KORUNMASI”

Toplantıda konuşan Karadeniz Rumeli Federasyonu Başkanı Kemalettin Altınsoy, “Karadeniz Rumeli Federasyonu 5 vilayette 18 ilçe ve vilayet derneğinin katılımıyla kurulmuş bir federasyondur. Federasyonumuz aynı zamanda Balkan-Rumeli Türkleri Konfederasyonu’na bağlıdır. Amacımız ise Karadeniz ile Rumeli arasındaki tarihi ve kültürel bağın korunmasıdır” dedi.

“SAMSUN, BALKAN TÜRKLERİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ŞEHİRDİR”

Karadeniz’de örgütlenme sorunları yaşayan hemşehri camiasının meselelerini çözmek için KARDEF(Kardeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu)’in büyük bir fırsat olduğunu söyleyen Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanı Zürfeddin Hacıoğlu ise, “Burada olmamızın ana sebebi Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu camiasına bir yıldızın daha katıldığını ilan etmemiz içindir. Samsun merkezli Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu, Balkan Rumeli Türkleri Federasyonu asil üyeliğine kabul edilmiştir. KARDEF(Kardeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu) yönetimi halk nezdinde büyük bir saygınlığa sahiptir. Samsun, Balkan Türkleri için önemli bir şehirdir” diye konuştu.

 

B.R.T.K Başkanı Zürfettin Hacıoğlu; Siyasi mağdurlarımızın haklı davasında sonuna kadar yanlarında olma sözü vermiştik. İşte buradayız dedi.

Mahkemeye, Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Nedim  Dönmev ve Edirne Balkan Türkleri Federasyonu yönetim Kurulu Üyesi Erhan Pekkan ile Katılan Zürfettin Hacıoğlu; “Siyasi mağdurlarımıza  Sonuna kadar  Yanındayız”. dedi

Bugün Sofya bölge mahkemesinde ilk iki duruşmada olduğu gibi üçüncü duruşmada da beraberdik ve sonuna kadar yanlarında olacağız.

Mağdurların avukatı ve Şükrü abi taleplerini ilettiler. Askeri savcının red etiği suçlamaları hakim bir hafta süre verdi.

Hakim; Yazılı açıklama için ve bir ay içinde kararı açıklayacağım dedi.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu Dünyada Türk Gücünü Duyuran Güreşçi “Koca Yusuf”ları Çoğaltmalıyız Dedi.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu ve Beraberinde Genel sekreter genel başkan yardımcıları yönetim kurulu üyeleri ve Türkiye’den çeşitli illerden çok sayıda özel otobüslerle gelen vatandaşlarda katıldı.

Şumnu Şeytancık karalar köyünde Adana Büyükşehir Belediyesi Tarafından yaptırılan   Dünyada  Türklerin gücünü gösteren Koca Yusuf’un evinin bahçesin de düzenlenen 5. anma törenlerine  TC Burgaz Başkonsolosu Niyazi  Evren Akyol  ve Türkiye’den gelen Güreş ağaları  ve diğer davetliler katıldı.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu yaptığı konuşmada “Sayın Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Hüseyin Sözlünün talimatları ile birlikte Konfederasyonumuzun Yurt Dışı Teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan yardımcımız Mükremin Duygun’a ve diğer emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

“Dünyada zor şartlar altında Yurt dışına sadece elinde kıspeti ve birde hasırdan yapılan zembili ile Amerika’ya ve diğer dış ülkeler de yaptığı güreşlerde rakiplerini tek tek yenerek Tün dünyaya Türklerin gücünü göstermiş ve zamanında Balkanlarda ve tüm dünyada yaşayan Türk Milletinin gurur kaynağı olmuştur.”  diye belirtti Konfederasyonu Genel Başkanı Hacıoğlu.

Burgaz Başkonsolosu Niyazi Evren Akyol da konuşmasında: “Koca Yusuf ata sporumuz güreşi çok güzel oyunlar ve gücüyle Dünyada kendisini ispat etmiş sesini duyurmuştur.  Bugün Kırkpınar’da ve diğer illerde düzenlenen yağlı pehlivan güreşlerindeki genç kardeşlerimizin de her zaman saygı ile eğildikleri örnek aldıkları Koca Yusuf’un Müzesinin yapımında ve Meydanda Güreşlerin tertiplenmesinde misafirleri en iyi şekilde ağırlayan Belediye Başkanımıza ve ekipteki arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Bizlerde konsolosluk olarak her zaman soydaşlarımıza desteğimiz devam edecektir” dedi.

 

Nuri Turgut Adalı’nın Kendi ağzından: “Kısaca şöyle bir toparlamak istiyorum: Üç defa olmak üzere beş yıl temerküz kampında kaldım. 1961’de 15 yıla, 1982 yılında da üç yıla mahkum edilerek cezaevlerinde kaldım. Ad değiştirme kampanyasında cezaevindeydim. 1985’te cezaevinden çıkar çıkmaz yine Belene Ölüm Kampı’na gönderildim. Bir süre sonra Belene’den beni Vidin’e köye gönderdiler. Benden iki gün önce aynı köye gönderilmiş Allah’ın bir nimeti ve lûtfu olarak gördüğüm mücahit kardeşim ve oğlum Yusuf Türkoğlu ile orada tekrar buluştuk. Oradan serbest bırakılınca köyüme döndüm. Karakola günde iki defa imza vermek suretiyle yeni hayata başladım. Aniden verilen bir pasaportla 10.06.1989’da anavatana birkaç bavulla geldim.”.

 

NURİ TURGUT ADALI KİMDİR?

Nuri Turgut Adalı, 1922 yılında Bulgaristan’ın Kırcaali ilinin Kirkova ilçesinin Adaköy köyünde doğdu. Öğretmenlik ve yazarlık yapan Adalı’nın hayatının büyük kısmı hapishanede ve kamplarda geçti. 1989 yılında Bulgaristan’dan sınır dışı edilen Adalı Türkiye’ye sığındı. Dönemin Bulgaristan yönetimi tarafından baskı, şiddet ve sürgüne maruz kalan Nuri Turgut Adalı, 2004 yılında hayata veda etti.

 

BRTK Nuri Turgut Adalı’yı Andı

 

BRTK Nuri Turgut Adalı’yı ölümünün 13. yıldönümünde kabri başında andı. Adalı’nın doğum yeri olan Kırcaali ili Kirkovo belediyesi Ostrovets köyünde DOST Genel Başkanı sn. Lütvi Mestan ve genel başkan yardımcıları sn. Şabanali Ahmed, sn. Mehmed Hoca, Cebel Belediye Başkanı ve DOST YK üyesi sn. Bahri Ömer, DOST Bölgesel koordinatörü Ahmed Yusein ve Kırcaali ili tüm yerel teşkilat temsilcileri.  BRTK Genel Başkanı ve DOST YK üyesi sn. Zürfettin Hacıoğlu, BRTK Genel Sekreteri Sabri Mutlu, Yurtdışı Faaliyetlerinden Sorumlu Gnl Bşk Yrd’sı Nedim Dönmez ve Nuri Adalı’nın sevenleri ve unutmayanları hazır bulundu.

Anma töreninde ayrıca Filibe Başkonsolosluğu’ndan Konsolos sn. Volkan Tanyıldız’da yer aldı. Ayrıca Belene kampında sürgünde bulunan pek çok kişi de Adalı’yı kabri başında saygıyla andı.

BRTK yönetimi ile birlikte törene katılanlar arasında Adalı’nın oğlu Fikret Adalı ve torunları Şükran Adalı ile Vijdan Adalı da vardı.

DOST Kirkovo bölge başkanı sn. Ferdun Halil özgürlük, eşitlik ve hak savunucusu Adalı’nın hayatını anlattı.

1922 yılında Ostrovets köyünde dünyaya gelen Adalı ilk okulu Fotinovo’da tamamlamıştır. Ardından babası onu Şumnu’daki Erkek İmam Hatip Lisesi Nüvvab’a kaydetmiştir. Fakat ilerici düşüncelereri nedeniyle oradan kovulmuştur.

Adalı, komünist rejimi sırasında Bulgaristan’daki Türklerin hak ve özgürlüklerini savunan en önemli şahsiyetlerden biridir ve bu nedenle ömrünün 23 senesini suçu belirsiz nedenlerden dolayı Bulgar hapishanelerinde geçirmiştir. Adalı, ülkedeki müslümanların haklarının savunucusu olduğundan Bulgaristan’ın Nelson Mandelası olarak da anılmaktadır. Ölümünden sonra Adalı’ya devlet tarafından Sivil Hizmet Nişanı’na laik görülmüştür.

Adalı’nın kabri başında kendisine ait iki şiir okundu ve dualar edildi.

 

E V L A DI F A T İ H A N G E C E S İ.

BOR BELEDİYEMİZ VE BOR BALKAN TÜRKLERİ DERNEĞİMİZİN ORTAKLAŞA DÜZENLEMİŞ OLDUĞU ETKİNLİĞİMİZE TÜM HALKIMIZ DAVETLİDİR.

AYRICA ANKARA LOZAN MÜBADİLLERİ DERNEĞİMİZİN DAHA ÖNCE KIZILAY METRO İSTASYONUNDA SERGİLEDİKLERİ ”BİRİNCİ KUŞAK MÜBADİLLER FOTOĞRAFLARI”GÜN İÇERİSİNDE BOR GOSTİVAR PARKINDA SERGİLENECEKTİR.

TARİH=23.AĞUSTOS 2017.
YER =GOSTİVAR PARKI.SAAT.14.00
YER =KAYABAŞI PARK. SAAT.21.00.
BOR-NİĞDE..

DAVETLİSİNİZ..

5.Koca Yusuf Yağlı Güreşlerine Davetlisiniz…
Tarih: 20 Ağustos Pazar Saat 11:00
Yer: Karalar Köyü – Şeytancık – Şumnu -Bulgaristan

Balkan Rumeli Türkleri Yeniden Yapılanıyor.

Balkan Rumeli Türkleri kan tazeleyerek, gücüne güç kattı.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) Yönetim Kurulu, yeni döneminde sil baştan yapılanarak gücüne güç katacak. Yeni dönemde  bir danışma kurulu oluşturacaklarını ve yurt dışı temsilcilikler açacaklarını belirten BRTK Başkanı Hacıoğlu, son genel kurul seçimlerine yönelik eleştirilere de sert bir şekilde cevap verdi.

Bir süre önce genel kurul yaparak güç tazeleyen Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) Yönetim Kurulu Bursa BRTK Genel Merkezi’nde ilk toplantısını gerçekleştirdi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen yönetim kurulu üyelerini coşkulu katılımı ile gerçekleştirilen ilk toplantıda soydaş camia adına önemli kararlar alındı. Balkanlar ve anavatan Türkiye’de yaşamını sürdüren soydaşlara güç birliği çağrısında bulunan  BRTK Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, “Balkanlardan göç etmiş soydaşların kurduğu 236 göçmen derneğini temsil eden ve 10 federasyonu bünyesinde barındıran Rumeli Balkan Türkleri Konfederasyonu’nu bu dönemde sil baştan yapılandıracağız. Aramıza yeni katılan ve 14 derneği temsil eden Samsun merkezli Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu (KARDEF)  ile de daha da fazla güçleneceğimize inancım tam” dedi.

DANIŞMA KURULU VE YURTDIŞI TEMSİLCİLİKLER OLUŞTURULACAK
Yüzde 60 oranında değişime uğrayan Konfederasyon Yönetim Kurulu’ ndaki yapılanmanın bununla sınırlı kalmayacağını belirten Hacıoğlu, “Ülke çapında kendi mesleki hayatlarında başarılı olmuş siyasiler, bilim adamları, sendikacılar, iş adamlarımızdan oluşan geniş çaplı bir danışma kurulu kurmayı hedefliyoruz. Bu danışma kurulunun yönetim kuruluna tavsiyeleri olacaktır. Bizler de faaliyetlerimizin birçoğuna onların tavsiyesine göre yön vereceğiz. Büyük bir camiayız, biz bu camianın dinamiklerini hareketlendirmek durumundayız. Ayrıca Balkanlar’da yaşayan soydaşlarımızın sorunlarına yerinde dahil olmak amacıyla Balkan ülkelerinde temsilcilikler oluşturacağız.  Böylece kardeşlerimizin başına olumsuz bir şey geldiği zaman  gerek ülkemize ve gerekse uluslararası kamuoyuna en kısa sürede yansımasına katkı koyacağız” dedi.

HACIOĞLU,  REST ÇEKTİ
Hacıoğlu, Bulgaristan’ın Karalar köyünde bu yıl 5. düzenlenen yağlı güreş ve sportif faaliyetlere konfederasyon olarak katılma kararı aldıklarını da belirtirken son günlerde Bursa kamuoyunda tartışma konusu yapılan BRTK seçimlerine de değindi. Hacıoğlu:  “Bu camia çok büyük. Öyle bazılarının negatif, yanlış ve kendilerini merkeze koyarak yapacakları söylem ve davranışlarla zedelenmez. Biz seçimlerden bu yana olumlu tavrımızı sürdürüyoruz. Birleştirici, bütünleştirici bir duruş ve söylem bizim ana bakış açımız. Bizim bu duruşumuzu zayıflık zannedenler örgütlü gücümüzün büyüklüğü ve ağırlığı altında ezilirler. Bursa merkezli yapımızı başka bir ile taşıma diye bir derdimiz yok. Ancak şartlar BRTK Genel Merkezi’ni başka bir ile taşımamızı gerektirirse, bunu da yaparız. Kimse irademize set çekemez. Herkes bu camia için önemli ancak birilerini silmemiz ve kenara koymamız gerekiyorsa bunu da yaparız. Camiamızın iradesine kimse ipotek koyamaz. Bu dava kimsenin tekelinde değil. Herkes bunun bilinciyle davransın, konuşsun”

MÜCAHİTLER DE KATILDI
BRTK yönetim kurulu toplantısına 80’li yıllarda Bulgaristan’da zulme ve işkenceye uğramış, Belene toplama kampında tecritlerde kalmış, sürgün edilmiş soydaşların mücahitleri de katıldı. Türkiye’nin dörtbir yanından gelen Balkanlarda Adalet Halklar Kültür ve Dayanışma Derneği (BAHAD) üyeleri ö dönemde yaşadıkları zulmü BRTK yöneticilerine aktarırken BAHAD Genel Başkanı Şükrü Altay yaptığı açıklamada o karanlık yılların takipçisi olacaklarını ve haklarını hukuki zeminde alıncaya kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi. Bu konuda zulüm yıllarının sorumlularının cezalandırılması için Sofya İstinad Mahkemesi’ne dava açtıklarını söyleyen Altay tüm soydaşları 11 Eylül’de Sofya’da yapılacak duruşmaya destek olmaya davet etti. BRTK’ya da konuyu sahiplendikleri için teşekkür eden Altay’a sonuna kadar destek vereceklerini belirten Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, bu konuda da aktif bir tavır sergileyeceklerini belirterek açılan davanın takipçisi olacaklarını ve 11 Eylül’de Sofya’da olacaklarını vurguladı.

YÖNETİM KURULU GÖREV DAĞILIMI

Zürfettin Hacıoğlu’nun Genel Başkanlığında yeniden yapılanan Konfederasyonda;

Genel Sekreterliğe Sabri Mutlu,

Yurtdışı Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına Mükremin Duygun,

Genel Sekreter Yardımcılıklarına Ali Sert ve Aziz Sağıroğlu,

Genel Başkan Vekilliğine Seyfettin Çalışkan,

Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına Hüseyin Kocaman,

Basından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına Erol Ulu,

Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına İsmail Koca,

Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına Mehmet Eraydın,

Yurtdışı Faaliyetlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına Nedim Dönmez,

Kültürel İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına Naci Kıral,

Konfederasyon Muhasebe Sorumluluğuna Ahmet Kara,

Konfederasyon veznedarlığına Besim Boncuk,

Bölgesel Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılıklarına da Sezai Onaran, (Karadeniz),

Abdurrahman Demirdak (İç Anadolu),

İbrahim Tarancı (Trakya Marmara),

Hüseyin Vatansever (Balkan ülkeleri) getirilirken;

Medat Şenay, Mustafa Kader, Vahap Savaşan, Bahattin Kılıç ve İbrahim Dönertaş ise Yönetim Kurulu üyesi olarak görev aldı.

DENETİM KURULU GÖREV DAĞILIMI

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Denetleme Kurulu Üyeleri’ de kendi aralarında ilk toplantıyı yaparak görev dağılımını yapmıştır.

Recep Demir Denetleme Kurulu Başkanı

Aysel Kökten Üye

Bener Muratoğlu Üye

Cengiz Dane Üye

Erdinç Bilaloğlu Üye

Denetleme Kurulu olarak ilk denetlemelerini yaparak zorunlu defterlerin hukuki şekilde tutulduğu tespit edilmiştir.

Yüzde altmış oranında değişime uğrayan konfederasyon yönetim kurulu’ndaki arkadaşların çalışmaları üç yıl boyunca balkan camiasına hayırlı olacaktır inşallah.