:: B.R.T.K :: Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu

Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Enver Duran’ a Balkan Araştırma Enstitüsünün kurulması için yıllardır verdiği emek ve çabalar için teşekkür ziyaretinde bulundu.

Balkan Rumeli Konfederasyonu ve konfederasyona bağlı Edirne Balkan Türkleri Yönetim Kurulu üyelerini …kabulünde konuşan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Enver Duran, kurulduğu günden itibaren Balkan Araştırma Enstitüsünün kurulması için Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu ile birlikte çalıştıklarını, konfederasyonun bu konuyu çok iyi takip ederek hükümet ve muhalefet nezdinde takip ettiğini, 10 yıllık bir emeğin sonucunda Balkan Araştırma Enstitüsünün kurulmasından mutluk duyduğunu ifade ederek, Balkanlarla ilgili araştırma ve çalışmaların Balkan enstitüsünde akademisyenlerce yapılacak olmasının önemine işaret etmiştir.

Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu başkanı Sayın, Turhan Gençoğlu yaptığı konuşmada, Balkan Araştırma Enstitüsünün Edirne’de kurulması için 2005 yılından itibaren konfederasyon olarak çalıştıklarını, Balkanlarla ilgili sorunların tespitinde çalışmaları yürüten sivil toplum kuruluşlarının bundan sonra daha akademik çalışmalarla edinilen bilgilerin ülkemiz ve dünya kamuoyuna duyurulmasında bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada aktif rol üstlenmeye devam edeceğini ifade ederek Balkan Araştırma Enstitüsünün Edirne’de kurulması için verdikleri mücadelenin sonuçlanmasından mutlu olduğunu ifade etmiştir. Gençoğlu ayrıca yeni kurulan Balkan Araştırma Enstitüsüne gerek raporlama gerekse kadrolaşma konususunda her zaman yardıma hazır olduklarını Ve tüm Türkiye’deki derneklerde arşivlerini açarak enstitüye yardımcı olmalarını istedi.

Gençoğlu Balkan Araştırma Enstitüsünün kurulmasında büyük katkıları bulunan miletvekilerine, Devlet Bakanı Sayın Faruk Çelik’e, Başbakanımız Sayın, Recep Tayip Erdoğan’a Balkan Rumeli Göçmenleri Yönetim Kurulu ve tüm camia adına teşekkür ettiklerini ifade etmişlerdir. Balkan Araştırma Enstitüsü Müdürü Sayın Ahmet Günşen yaptığı konuşmada ülkemizde yapılacak çalışmalarla ülkemize balkanlarda yaşayan Türk ve Müslüman kardeşlerimize hizmet edecek olmam beni ayrıca mutlu etmekte ve bir o kadarda onurlandırmaktadır diyerek konfederasyon ile birlikte güzel çalışmalar yapacaklarını ifade etmişlerdir.