Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı: Sabri Mutlu Kimdir?

Sabri Mutlu 17.02.1965 yılında Bulgaristan Kırcaali ili Koşukavak ilçesinde doğmuştur.

İlk orta ve lise eğitimini tamamladıktan sonra Trakya Üniversitesine bağlı Haskovo Sağlık Enstitüsünden 1988 yılında mezun oldu. Ve akabinde Koşukavak ilçesindeki Ada köyü̈ sağlık ocağında yaklaşık bir yıl kadar çalıştıktan sonra 08/08/1989 tarihinde zorunlu göçe tabii tutulmuş̧ ve Anavatan Türkiye’ye göç̧ etmiştir.

Bursa’ya yerleşmiş̧ ve Uludağ̆ üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümünde eğitimine devam etmiştir. 1994 yılında başarıyla mezun olduktan sonra gıda sektöründe ticaret hayatına başlamıştır.

Aynı zamanda Bursa Muradiye devlet hastanesi acil servisinde de gece çalışmış̧ ve 2000 yılına kadar devam etmiştir.

Daha sonra ise özel sektördeki ticaret hayatına devam etmiştir.

Sabri Mutlu’nun BAL-GÖÇ ile olan ilişkisi ise daha üniversite öğrenciliği döneminde 1990 yılında başlamıştır. Göçün zorluklarını yaşarken o günlerde maddi sıkıntıların hat safhada olduğu o günlerde BAL-GÖÇ tarafından verilen cüzi miktar tek seferlik yardımdan çok fazla etkilenir ve derin bir minnet duygusuyla her zaman bu kuruma karınca kararınca destek olma kararı verir.

1997 yılında Osmangazi şubesi kurucularından olan Mutlu, bir sonraki dönem arkadaşları tarafından şube başkanlığına aday gösterilir ve seçilir.

Daha sonra ise BAL-GÖÇ genel merkezi genel sekreterlik görevinde de bulunduktan sonra Genel Başkan vekilliği görevine seçilir.

Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonunun kurucu üyesi de olan Sabri Mutlu, BRGK olarak başladığı ve o dönem Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu adını alan BRTK’da bir dönem Genel Sekreterliği de yaptıktan sonra Genel Başkanlığa seçilmiştir.

Evli ve bir oğlan birde kız çocuğu babası olan Mutlu;

Bulgarca Rusça ve İngilizce bilmektedir.