Karadeniz’deki Balkan Türklerinin Temsil Etmek İçin Samsun’da Kurulan KARDEF(Kardeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu), BRTK (Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu)’na katıldı.

Samsun merkezli kurulmuş olan ve Karadeniz Bölgesi’ndeki tüm Rumeli-Balkan kökenli derneklerini çatısı altında toplayan Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu, Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu’na asil üye olarak kabul edildi.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanı Zürfeddin Hacıoğlu: “BRTK (Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu) 9 temmuz 2017 tarihinde yapılan 5 olağan Genel Kurulun’unda; BRTK Yönetim Kuruluna vermiş olduğu yetkiye dayanarak, BRTK yönetim kurulu Temmuz ayındaki ilk toplantısında Samsun Merkezli kurulmuş olan ve Karadeniz Bölgesindeki tüm derneklerimizi çatısı altında toplayabileceğine inandığımız; KARDEF’i (Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu’nu) asil üyeliğe kabulüne karar almıştır.” dedi

Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen güz dönemi toplantısı, Samsun Şehir Kulübünde gerçekleştirildi. Toplantıya Samsun’un yanı sıra Giresun, Sinop, Amasya, Tokat il ve ilçelerinden 18 derneğin yönetim kurulu üyeleri ve delegeleri katıldı.

“AMACIMIZ BAĞIN KORUNMASI”

Toplantıda konuşan Karadeniz Rumeli Federasyonu Başkanı Kemalettin Altınsoy, “Karadeniz Rumeli Federasyonu 5 vilayette 18 ilçe ve vilayet derneğinin katılımıyla kurulmuş bir federasyondur. Federasyonumuz aynı zamanda Balkan-Rumeli Türkleri Konfederasyonu’na bağlıdır. Amacımız ise Karadeniz ile Rumeli arasındaki tarihi ve kültürel bağın korunmasıdır” dedi.

“SAMSUN, BALKAN TÜRKLERİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ŞEHİRDİR”

Karadeniz’de örgütlenme sorunları yaşayan hemşehri camiasının meselelerini çözmek için KARDEF(Kardeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu)’in büyük bir fırsat olduğunu söyleyen Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanı Zürfeddin Hacıoğlu ise, “Burada olmamızın ana sebebi Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu camiasına bir yıldızın daha katıldığını ilan etmemiz içindir. Samsun merkezli Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu, Balkan Rumeli Türkleri Federasyonu asil üyeliğine kabul edilmiştir. KARDEF(Kardeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu) yönetimi halk nezdinde büyük bir saygınlığa sahiptir. Samsun, Balkan Türkleri için önemli bir şehirdir” diye konuştu.