Balkan Rumeli Türkleri Yeniden Yapılanıyor.

Balkan Rumeli Türkleri kan tazeleyerek, gücüne güç kattı.

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) Yönetim Kurulu, yeni döneminde sil baştan yapılanarak gücüne güç katacak. Yeni dönemde  bir danışma kurulu oluşturacaklarını ve yurt dışı temsilcilikler açacaklarını belirten BRTK Başkanı Hacıoğlu, son genel kurul seçimlerine yönelik eleştirilere de sert bir şekilde cevap verdi.

Bir süre önce genel kurul yaparak güç tazeleyen Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) Yönetim Kurulu Bursa BRTK Genel Merkezi’nde ilk toplantısını gerçekleştirdi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen yönetim kurulu üyelerini coşkulu katılımı ile gerçekleştirilen ilk toplantıda soydaş camia adına önemli kararlar alındı. Balkanlar ve anavatan Türkiye’de yaşamını sürdüren soydaşlara güç birliği çağrısında bulunan  BRTK Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, “Balkanlardan göç etmiş soydaşların kurduğu 236 göçmen derneğini temsil eden ve 10 federasyonu bünyesinde barındıran Rumeli Balkan Türkleri Konfederasyonu’nu bu dönemde sil baştan yapılandıracağız. Aramıza yeni katılan ve 14 derneği temsil eden Samsun merkezli Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu (KARDEF)  ile de daha da fazla güçleneceğimize inancım tam” dedi.

DANIŞMA KURULU VE YURTDIŞI TEMSİLCİLİKLER OLUŞTURULACAK
Yüzde 60 oranında değişime uğrayan Konfederasyon Yönetim Kurulu’ ndaki yapılanmanın bununla sınırlı kalmayacağını belirten Hacıoğlu, “Ülke çapında kendi mesleki hayatlarında başarılı olmuş siyasiler, bilim adamları, sendikacılar, iş adamlarımızdan oluşan geniş çaplı bir danışma kurulu kurmayı hedefliyoruz. Bu danışma kurulunun yönetim kuruluna tavsiyeleri olacaktır. Bizler de faaliyetlerimizin birçoğuna onların tavsiyesine göre yön vereceğiz. Büyük bir camiayız, biz bu camianın dinamiklerini hareketlendirmek durumundayız. Ayrıca Balkanlar’da yaşayan soydaşlarımızın sorunlarına yerinde dahil olmak amacıyla Balkan ülkelerinde temsilcilikler oluşturacağız.  Böylece kardeşlerimizin başına olumsuz bir şey geldiği zaman  gerek ülkemize ve gerekse uluslararası kamuoyuna en kısa sürede yansımasına katkı koyacağız” dedi.

HACIOĞLU,  REST ÇEKTİ
Hacıoğlu, Bulgaristan’ın Karalar köyünde bu yıl 5. düzenlenen yağlı güreş ve sportif faaliyetlere konfederasyon olarak katılma kararı aldıklarını da belirtirken son günlerde Bursa kamuoyunda tartışma konusu yapılan BRTK seçimlerine de değindi. Hacıoğlu:  “Bu camia çok büyük. Öyle bazılarının negatif, yanlış ve kendilerini merkeze koyarak yapacakları söylem ve davranışlarla zedelenmez. Biz seçimlerden bu yana olumlu tavrımızı sürdürüyoruz. Birleştirici, bütünleştirici bir duruş ve söylem bizim ana bakış açımız. Bizim bu duruşumuzu zayıflık zannedenler örgütlü gücümüzün büyüklüğü ve ağırlığı altında ezilirler. Bursa merkezli yapımızı başka bir ile taşıma diye bir derdimiz yok. Ancak şartlar BRTK Genel Merkezi’ni başka bir ile taşımamızı gerektirirse, bunu da yaparız. Kimse irademize set çekemez. Herkes bu camia için önemli ancak birilerini silmemiz ve kenara koymamız gerekiyorsa bunu da yaparız. Camiamızın iradesine kimse ipotek koyamaz. Bu dava kimsenin tekelinde değil. Herkes bunun bilinciyle davransın, konuşsun”

MÜCAHİTLER DE KATILDI
BRTK yönetim kurulu toplantısına 80’li yıllarda Bulgaristan’da zulme ve işkenceye uğramış, Belene toplama kampında tecritlerde kalmış, sürgün edilmiş soydaşların mücahitleri de katıldı. Türkiye’nin dörtbir yanından gelen Balkanlarda Adalet Halklar Kültür ve Dayanışma Derneği (BAHAD) üyeleri ö dönemde yaşadıkları zulmü BRTK yöneticilerine aktarırken BAHAD Genel Başkanı Şükrü Altay yaptığı açıklamada o karanlık yılların takipçisi olacaklarını ve haklarını hukuki zeminde alıncaya kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi. Bu konuda zulüm yıllarının sorumlularının cezalandırılması için Sofya İstinad Mahkemesi’ne dava açtıklarını söyleyen Altay tüm soydaşları 11 Eylül’de Sofya’da yapılacak duruşmaya destek olmaya davet etti. BRTK’ya da konuyu sahiplendikleri için teşekkür eden Altay’a sonuna kadar destek vereceklerini belirten Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, bu konuda da aktif bir tavır sergileyeceklerini belirterek açılan davanın takipçisi olacaklarını ve 11 Eylül’de Sofya’da olacaklarını vurguladı.

YÖNETİM KURULU GÖREV DAĞILIMI

Zürfettin Hacıoğlu’nun Genel Başkanlığında yeniden yapılanan Konfederasyonda;

Genel Sekreterliğe Sabri Mutlu,

Yurtdışı Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına Mükremin Duygun,

Genel Sekreter Yardımcılıklarına Ali Sert ve Aziz Sağıroğlu,

Genel Başkan Vekilliğine Seyfettin Çalışkan,

Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına Hüseyin Kocaman,

Basından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına Erol Ulu,

Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına İsmail Koca,

Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına Mehmet Eraydın,

Yurtdışı Faaliyetlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına Nedim Dönmez,

Kültürel İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına Naci Kıral,

Konfederasyon Muhasebe Sorumluluğuna Ahmet Kara,

Konfederasyon veznedarlığına Besim Boncuk,

Bölgesel Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılıklarına da Sezai Onaran, (Karadeniz),

Abdurrahman Demirdak (İç Anadolu),

İbrahim Tarancı (Trakya Marmara),

Hüseyin Vatansever (Balkan ülkeleri) getirilirken;

Medat Şenay, Mustafa Kader, Vahap Savaşan, Bahattin Kılıç ve İbrahim Dönertaş ise Yönetim Kurulu üyesi olarak görev aldı.

DENETİM KURULU GÖREV DAĞILIMI

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Denetleme Kurulu Üyeleri’ de kendi aralarında ilk toplantıyı yaparak görev dağılımını yapmıştır.

Recep Demir Denetleme Kurulu Başkanı

Aysel Kökten Üye

Bener Muratoğlu Üye

Cengiz Dane Üye

Erdinç Bilaloğlu Üye

Denetleme Kurulu olarak ilk denetlemelerini yaparak zorunlu defterlerin hukuki şekilde tutulduğu tespit edilmiştir.

Yüzde altmış oranında değişime uğrayan konfederasyon yönetim kurulu’ndaki arkadaşların çalışmaları üç yıl boyunca balkan camiasına hayırlı olacaktır inşallah.